Jihozápadně od vsi na rozhraní katastru Vodranty a Souňov leží největší vodrantská vodní nádrž známá jako „Nový rybník“. Nádrž měla primárně sloužit pro požární účely a jako zdroj vody pro nedaleké středisko živočišné výroby JZD Vodranty. Od svého vybudování se však stala oblíbeným místem ke koupání v letních měsících, a to jak pro místní, tak pro přespolní občany z okolních obcí. Kvalita vody se, bohužel, neustále zhoršuje, na vině je zejména nižší přítok vody a tlející nánosy listí a větví z okolních vzrostlých stromů.
Nádrž je napájena z bezejmenné vodoteče, zdrojem vody jsou také drenážní výusti a povrchová voda z okolních pozemků. Dle projektové dokumentace plocha povodí dosahuje 0,23 km2, plocha nádrže je 0,3 ha. Max. akumulace vody činí 6 800 m3, při normálním nadržení pak 5 400 m3. Min. přítok do nádrže činí 1,5-2 l/s. Předpokládaná doba plnění je cca. 43 dnů. Středem nádrže vede odtoková strouha o hloubce 40 cm. Hráz je sypaná (ze zeminy získané z výkopiště nádrže), v koruně o šíři 6 m a délce 50 m. Návodní svah je zpevněn betonovými pražci. Výpustný objekt tvoří požerák. Vypouštění je prováděno ocelovým potrubím pomocí vodárenského šoupěte. Na vypouštěcím potrubí je navařena násoska z ocelových rour, opatřena na vtokové straně otvorem, takže násoska plní funkci dvojitého požeráku. Obsluha vypouštěcího zařízení je zajišťována z manipulační ocelové lávky. Voda z rybníku odtéká zalesněnou úžlabinou a nedaleko Souňovského mlýna tvoří jeden z přítoků nedávno vybudované vodní nádrže „Afrika“.
Generálním projektantem Nového rybníku byl Okresní společný zemědělský podnik v Kutné Hoře, zodpovědný projektant Ing. Holovko. Vodohospodářské povolení ke stavbě vydal Odbor vodního hospodářství ONV v Kutné Hoře dne 26. 4. 1973. Se stavbou bylo započato v září roku 1973, dokončena byla v prosinci následujícího roku. Investorem, dodavatelem stavby, správcem i provozovatelem bylo JZD Krchleby. Předpokládané náklady na výstavbu činily cca. 250 tis. Kč.
Na základě provedeného kolaudačního řízení vydal Odbor vodního a lesního hospodářství a zemědělství ONV v Kutné Hoře dne 23. ledna 1985 kolaudační rozhodnutí pro užívání stavby.
Až do podzimu 2023 byla nádrž ve dvojím vlastnictví. Pozemky pod vodrantskou polovinou nádrže vlastnila obec, souňovská část byla v soukromém vlastnictví rodiny Čejkových z Vodrant č.p. 12. To znemožňovalo jakékoliv investice do odbahnění či rozsáhlejší rekonstrukce nádrže. Díky komplexním pozemkovým úpravám se podařilo vlastnické vztahy narovnat a nyní je celá nádrž ve vlastnictví obce.